عضو عربستان دونالد ترامپ عربستان سعودی

عضو: عربستان دونالد ترامپ عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری صداوسیما کاری به مخاطب ندارد، چون می‌داند مخاطب ندارد! / محمدعلی نجفی

محمد علی نجفی کارگردان سریال خاطره انگیز «سر بداران» که در جشنواره فیلم فجر امسال هم قرار است از او تجلیل شود، در بروزترین مصاحبه خود به تندی از مدیران صداوسیما

صداوسیما کاری به مخاطب ندارد، چون می‌داند مخاطب ندارد! / محمدعلی نجفی

محمدعلی نجفی: صداوسیما کاری به مخاطب ندارد، چون می داند مخاطب ندارد!

عبارات مهم : سریال

محمد علی نجفی کارگردان سریال خاطره انگیز «سر بداران» که در جشنواره فیلم فجر امسال هم قرار است از او تجلیل شود، در بروزترین مصاحبه خود به تندی از مدیران صداوسیما به علت نحوه پوشش اخبار و ساخت برنامه ها و سریال های تلویزیونی انتقاد می کند.

او اعتقاد است صداوسیما مخاطبانش برایش اهمیت ندارد، چون می داند که اصلا مخاطبی ندارد و به همین علت مدیران رسانه ملی زیاد به فکر موقعیت خودشان هستند. او همچنین به ساخت سریال «کوچک جنگلی» هم اشاره می کند و می گوید ناصر تقوایی چون انسان با سوادی بود، جهت این که نمی خواست سریال سفارشی بسازد، از ساخت این مجموعه انصراف داد و بعد از آن بهروز افخمی این پروژه را در دست گرفت.

صداوسیما کاری به مخاطب ندارد، چون می‌داند مخاطب ندارد! / محمدعلی نجفی

محمد علی نجفی راجع به علت افت کیفیت سریال های تلویزیونی نسبت به زمانی که مجموعه هایی چون «سربداران» به کارگردانی او از رسانه ملی پخش می شد به روزنامه اعتماد گفت: « رفته رفته مسوولان، متوجه شده است اند که باید به مسوولان بالادست خود جوابگو باشند که آیا این است و آن نیست. خاطرم است چند ساعت از خود سریال «سربداران» سانسور شد و حتی دوبله بخش هایی از آن عوض کردن کرد. یعنی بسیاری از دیالوگ ها را عوض کردن دادند و گفتند باید چیز دیگری گفته شود. نمی شود که شما هم بخواهی میز خودت را در تلویزیون حفظ کنی و هم جوابگوی چیزی نباشی. مسوولان اصلا خودشان را با «مساله» روبه رو نمی کنند که بخواهند مساله را حل کنند.»

نجفی همچنین ادامه داد: «آن وقت اول انقلاب بود و اکثر مسوولان کسانی بودند که ما با یکدیگر در شرایط انقلابی و وقت مبارزه فعالیت کرده بودیم. قبل از انقلاب سربداران را به شکل تئاتر در حسینیه ارشاد کار کرده بودیم. بنابراین در آن ایام فضای ساخت چنین سریالی فراهم بود. بعد به تدریج آن فضا ها تخفیف پیدا کرد، تخفیف پیدا کرد تا الان که دیگر تلویزیون شرایطی پیدا کرده که خود تلویزیون کشور عزیزمان ایران همه مردم را به طرف کانال های «ماهواره» سوق می دهد و به مردم می گوید شما همان کانال ها را ببینید که جهت تان جالب است چون برنامه های «ما» نه به لحاظ موضوعی، نه به لحاظ تصویری جذابیت ندارند.»

محمد علی نجفی کارگردان سریال خاطره انگیز «سر بداران» که در جشنواره فیلم فجر امسال هم قرار است از او تجلیل شود، در بروزترین مصاحبه خود به تندی از مدیران صداوسیما

او همچنین در ادامه تاکید می کند که مدیران تلویزیون تنها به موقعیت خودشان در تلویزیون فکر می کنند: «مسوولان به جای اینکه به مخاطب تلویزیون فکر کنند، به موقعیت خودشان فکر کردند. جهت اینکه زیر پرسش نروند. جهت اینکه از قم یا جاهای دیگر و حتی نهادهای متفاوت ایرادی از آنها گرفته نشود، برنامه می سازند. همان طور که پیش از این هم گفتم، همین باعث می شود که مخاطب های ایرانی به سمت شبکه های خارجی و برنامه های مبتذل آنها بروند و اسم کاراکترهای آنها را به زبان بیاورند و بگویند ساواش، فاطماگل و… مردم شروع می کنند راجع به این چیزها صحبت می کنند و این سریال ها و شخصیت های آنها تبدیل به مدل واکنش‌ها بیرونی آنها می شود و در ذهن ارزش می ماند.»

این کارگردان همچنین می گوید: «صدا و سیما زیاد دنبال این است که مسوولان به آن ایرادی نگیرند. اصلا صدا و سیما کاری به مخاطبش ندارد چون می داند که مخاطبی ندارد. بله، یک سری برنامه های ورزشی و برنامه نود و یک سری برنامه هایی که حالت شبه کمدی دارند شاید مخاطب هایی داشته باشند ولی غیر از این، تلویزیون مخاطبی ندارد. چه کسی مخاطب تلویزیون است؟ مردم اخبار را که از جاهای دیگر دنبال می کنند، برنامه های سرگرمی را هم که از شبکه های دیگر ماهواره ای می بینند. فقط یک ورزش است که مردم از تلویزیون کشور عزیزمان ایران پیگیری می کنند آن هم به این علت که حساسیت مردم به تیم هایی است که بازی دارند و تحلیل هایی که آقای فردوسی پور و دیگران می کنند جهت ارزش جالب هست. صدا و سیما مخاطب ندارد و چون مخاطب ندارد دغدغه و مساله هم ندارد.»

او همچنین راجع به علت بودجه کلانی که صداوسیما از دولت دریافت می کند نظر جالبی دارد و می گوید: « ببینید یک سخنران، یک خطیب، علنا صحبت می کند و می گوید که خبر رسان تلگرام است که همه چیز را خراب کرده است در حالی که اصلا متوجه نیست که مگر یک کانال خبر رسان تلگرام چقدر زور دارد که بخواهد این همه تاثیر بگذارد؟ ولی او اصلا متوجه این حرف ها نیست. اصلا مخاطب جهت بعضی سخنران ها اهمیتی ندارد. شاید اگر صدا و سیما فقط می توانست به ارایه تصویرهای واقعی از تاریخ بسنده کند، موفق تر می شد تا اینکه بخواهد دستکاری کند و تصویرهای اغراق شده است یا کاریکاتوری نشان دهد.»

صداوسیما کاری به مخاطب ندارد، چون می‌داند مخاطب ندارد! / محمدعلی نجفی

نجفی در ادامه به حواشی ساخت سریال «کوچک جنگلی» اشاره می کند و در این باره توضیح می دهد: «همین می شود که آقای تقوایی شروع می کند به ساختن میرزا کوچک خان ولی یکی دیگر ادا مه اش می دهد. در آن وقت هم این اتفاق افتاد دیگر. آقای تقوایی با یک تیمی شروع کردند به ساختن فیلم «کوچک جنگلی» بعد آقای افخمی با یکسری هنرپیشه دیگر ادامه داد. چرا؟ چون آقای تقوایی نمی خواست سفارشی کار کند. آدم باسوادی است که مطالعه می کند و کار می کند. ولی تلویزیون نمی خواهد این اتفاق بیفتد. تلویزیون می گوید من می خواهم این بشود، من تصمیم می گیرم که اینجوری باشد و… فرزند های امروز که این همه اینترنت و ماهواره دارند، گوش ارزش به این چیزها بدهکار نیست. حتی از پدر و مادرشان هم سوالی ندارند، چون سوالات ارزش را گوگل جواب می دهد.»

او که در این مصاحبه با قیاس دو مجموعه «سربداران» و «معمای شاه» از سریال محمدرضا ورزی انتقاد می کند، در آخر و راجع به بازی خود در این مجموعه تلویزیونی که حواشی بسیاری هم جهت آن به وجود آمد، می گوید: «اول اینکه من دلم می خواست با فضای سینما ارتباط داشته باشم. دیگر اینکه شخصیت قوام السلطنه آنقدر جهت من جالب بود که خود این شخصیت در ساختن قاضی شارح هم نقش داشته هست. دلم می خواست خودم هم یک بار این حس را تجربه کنم. بنابراین خودم هم این شخصیت را ساختم. جهت همین هم شما اگر «معمای شاه» را ببینید، متوجه می شوید که بازی من با بقیه متفاوت است.»

محمد علی نجفی کارگردان سریال خاطره انگیز «سر بداران» که در جشنواره فیلم فجر امسال هم قرار است از او تجلیل شود، در بروزترین مصاحبه خود به تندی از مدیران صداوسیما

واژه های کلیدی: سریال | مخاطب | سریالی | برنامه | تلویزیون | صداوسیما | تلویزیون | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs